Вчитель-Островська
В.О.
1-Д
Тема: Fruits and vegetables
Мета уроку:
- практична:
- повторити і систематизувати
знання, отримані учнями на уроках англійської мови. Повторити вивчену лексику з
теми «овочі та
фрукти».
- закріпити раніше вивчені
лексичні одиниці та граматичні структури на практиці “ I can see” “I like, I don’t like”.
-
розвивальна:
§ Розвивати увагу, пам’ять, уяву, спостережливість, мовлення, фонетичний слух.
-
навчальна:
- стимулювати
комунікативну-пізнавальну діяльність дітей;
- стимулювати бажання учнів
спілкуватися англійською мовою.
Виховна: виховувати
поважне ставлення один до одного
у співпраці, цікавість до
вивчення англійської мови.
Обладнання та навчальні
матеріали. Шкільне приладдя, flashcards,
картинки овочів та фруктів, картки з буквами алфавіту, словами для читання, підручники, ноутбук, Word Search.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу.
Привітання.
Greeting
T:
Stand up! Stand straight! Good morning, pupils!
T: I
am glad to see you .
T: Nice to meet you.
T:
Sit down, please.
II. Мовленнєва розминка. Фонетична зарядка.
1.
Бліц – питання.
·
How
are you?
·
What
is your name (surname)?
·
Are
you a boy/girl?
·
How
old are you?
·
Where
do you study?
·
Where are you from?
· Where do you live?
2. Пори року. Дні тижня.
What
day is it today?
What
days of the week do you know?
What
is your favourite day?
T.
How many seasons
do you know? P. We know four seasons.
What
is your favourite season?
T. What season is it now? P. It is winter now.
3. Місяці року.
What
months of the year do you know?
T. How many winter months do you know? P.
We know three winter months.
T. What are they? P. December,
January and February.
T. What month is it now? P. It
is February now.
4.Опис погоди. Children,
now look through the window.
T. What is the weather like today? P. The weather is…
T. Is warm or
cold today? Is it sunny (rainy, windy, snowy) today?
5. Повідомлення теми і мети уроку.
Today we are having unusual lesson. We have guests at our
lesson. I am sure that you will show all your knowledge to them. The topic of
our lesson is “Fruits and Vegetables’’
Ш. Основна частина уроку.
1. Повторення вивченого матеріалу. Video flash cards with fruits and
vegetables. First of all, lets repeat our fruits and vegetables.
Look,
listen and repeat (video flashcard).
T. What fruits and vegetables do you
know?
T. What is your favourite fruit or vegetable?
2. Закріплення граматичної структури «I CAN SEE» (Діти відповідають, які овочі та фрукти вони бачать.)
T. What fruits and vegetables can you
see?
P1. I can see an apple.
P2. I can see a plum….
P3. I can see beans
P4. I can see a peach
P5. I can see a strawberry
3.Practise
Pupil`s
book page 62, exercise 1 (find the stickers)
4. Фізкультхвилинка. Action song for kids / The Singing Walrus
5.Now let’s sing a little beat. Let’s repeat letter O. Listen and repeat.
What
words do you know with letter O?
6.Read the words.
h o t |
p o t |
n o t |
r o t |
g o t |
s o b |
r o b |
m o b |
f o b |
b o b |
h o p |
m o p |
t o p |
p o p |
l o p |
c o g |
f o g |
h o g |
j o g |
b o g |
s o d |
r o d |
n o d |
h o d |
p o d |
8.While- listening.
Pupil`s
book page 62, exercise 3(listen and draw I like or I don’t like)
9.Post- listening
T.
What fruits and vegetables do you like?
T. What fruits and vegetables you don’t like?
T.
Open your copy books and write down one vegetable and fruit.
Apple/broccoli.
III Підведення підсумків уроку.
Т: Чого нового ви сьогодні навчилися? Що вам найбільше
сподобалося робити? Які завдання були найскладнішими?
T: Today you have worked very
well.
Thank you
for your attention!
Good bye!
No comments:
Post a Comment